Dumbliai – nauda, faktai, panaudojimas

Preparatai iš dumblių, naudojami žmonių, gyvulių ir kitų ūkiškai naudingų gyvūnų mityboje. Jie sėkmingai gali tapti pakaitalu daugeliui sintetinių preparatų ir medžiagų naudojamų maistui, gyvūnų mityboje bei kitose pramonės šakose (kosmetologijoje, biokuro gamyboje ir kt.).

Dumblių galimybės yra neišsemiamos. Jų paplitimą ir vystymąsi sąlygoja daugelis hidrologinių, hidrofizinių, hidrocheminių ir biologinių veiksnių. Tik galutinai žinant visus šiuos veiksnius, galima sėkmingai kultivuoti dumblius bei siekti, kad jie sintetintų mums pageidaujamas biologiškai aktyvias medžiagas ir iš jų gaminti preparatus.

Biotechnologiniuose procesuose dažnai naudojami dumbliai. Gamta dumblius apdovanojo nepaprastomis gyvybinėmis galiomis. Daugelis dumblių rūšių, jiems dirbtinai sukurtuose optimaliuose sąlygose auga nepaprastai greitai, per parą gali pasidauginti nuo keletą kartų.

Palyginti su žemės augalais, dumbliai auga nepaprastai greitai. Jų sudėtyje yra labai daug biologiškai aktyvių ir kitų organinių medžiagų, reikalingų normaliam organizmo formavimuisi ir funkcionavimui – tai skatina formuotis naują dumblių auginimo ir jų perdirbimo į įvairius priedus bei papildus pramonės šaką.

Dumbliuose gausu junginių, kurie neutralizuoja gyvūnų organizme susikaupusius laisvuosius radikalus, pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Tai vitaminai, fermentai, kofermentai, karotinoidai, flavonoidai, pigmentai. Papildai iš dumblių tiek žmonių, tiek gyvūnų mityboje žymiai efektyvesni nei iš kitų natūralių medžiagų, nes yra lengviau organizmo pasisavinami, biologiškai aktyvios medžiagos lengviau įsijungia į organizmo fermentinės sistemos veiklą, skatina hemopoezę, gerina vystymąsi, augimą, stiprina organizmo imuninę sistemą, labiau aktyvuoja antioksidacinius bei fermentinius procesus. Likutines dumblių biomasės medžiagas visada galima panaudoti biodujų ir kitų degalų, trąšų gamyboje, todėl dumblių pramonę galima vadinti gamyba be atliekų. 

Dumblių pramonėje labai daug sunaudojama anglies dvideginio, kurį į atmosferą išmetama transporto priemonės ir perdirbimo gamyklos deginančios naftą, dujas, anglį. Visada aplinkos anglies dvideginį galima nukreipti į bioreaktorius ir vietoje to, kad anglies dvideginis terštų aplinką, skatintų dumblių augimą ir atneštų naudos. Iš dumblių gaunamas aliejus ir krakmolas gali būti naudojami biodegalų pramonėje. Vienam kilogramui sausos dumblių biomasės užauginti sunaudojama iki 10 kilogramų anglies dvideginio. 

Siekiant nors dalinai pakeisti baigtinius gamtos išteklius (naftą, dujas ir kt.) būtina kurti ir plėtoti technologijas, kurios įgalina efektyviau panaudoti atsinaujinančius energijos šaltinius. Atsinaujinančios energijos išteklių plėtros viltys dažnai siejamos su biomasės panaudojimu. Dumbliai gamtos apdovanoti ypatingomis gyvybinėmis galiomis: ypač greitai dauginasi, ilgą laiką gali išgyventi be maisto, o patekę į geresnes gyvenimo sąlygas, maisto atsargas kaupia ateičiai. Vieni dumbliai maisto atsargas kaupia krakmolo arba aliejaus pavidalu. 

Dumblių sukauptas aliejus ir krakmolas lengvai perdirbamas į biodegalus. Sukūrus dumbliams optimizuotas sąlygas, aliejus ir krakmolas gali sudaryti pusę ir daugiau sausos dumblio biomasės. Išgautas iš dumblių aliejus ir krakmolas puikiausia žaliava gaminant bioetanolį arba biodyzeliną. Iš dumblių pašalinus krakmolą ar aliejų, lieka dumblių biomasės atlieka, kuri gali būti panaudota įvairių pašarinių papildų ar priedų gamybai.

Augant dumbliams natūraliomis sąlygomis jiems dažnai trūksta maisto medžiagų, šviesos fotosintezei ir anglies dvideginio. Auginant dumblius kultūrinėmis sąlygomis, visas paminėtas kliūtis galima lengvai pašalinti. Dumbliams augti galima sudaryti optimalias sąlygas. Dumbliai auginami uždaro tipo negilių baseinų bioreaktoriuje. Dumblių biomasę, kurioje gausu vitaminų, aminorūgščių, sočiųjų ir nesočiųjų riebalų rūgščių, angliavandenių, pigmentų, mineralinių medžiagų bei kitų organinių junginių, panaudojama įvairių preparatų gamyboje. Preparatai iš dumblių, naudojami žmonių, gyvulių ir kitų ūkiškai naudingų gyvūnų mityboje. Jie sėkmingai gali tapti pakaitalu daugeliui sintetinių preparatų ir medžiagų naudojamų maistui, gyvūnų mityboje bei kitose pramonės šakose (kosmetologijoje, biokuro gamyboje ir kt.). 

Užauginti dumbliai gali būti tiekiami rinkai kaip žaliava ir kaip galutinis produktas.

Žaliava gali būti parduodama kitiems perdirbėjams ir pašarų, maisto papildų, įvairių žmonių ir gyvulių maisto papildų gamybai. Taip pat suinteresuotoms grupėms, kurie gamina alternatyvius produktus, panaudojant iš dumblių gaunamą aliejų ir krakmolą. 

Dumblių auginimo technologijų kūrimui, moksliniams ir praktiniams tyrimams jau skyrėme daugelį metų. Manome, kad mūsų darbai yra savalaikiai ir perspektyvūs, kurių dėka šalyje gali pradėti formuosis nauja technologijų šaka – algobiotechnologija.

Turite klausimų?

Susisiekite su mumis telefonu, el. paštu, ar žemiau esančios formos pagalba. Mes operatyviai atsakysime į visus Jus dominančius klausimus, patarsime, pakonsultuosime.